Защо да изберем кариера като Quality Assurance специалисти?
Обхватът на Осигуряването на качеството (Quality Assurance) на софтуера се увеличава с нарастващото търсене на качествени продукти на пазара. Представете си различни продукти, които използвате всеки ден, които не са тествани за качество преди употреба. Сега си представете хаоса, който може да се създаде, ако крайният потребител бъде засегнат от това. Както всички продукти, софтуерните продукти също изискват осигуряване на качеството, преди да достигнат до потребителя или друга заинтересованата страна. Накратко, Осигуряването на качеството (Quality Assurance) е безкраен процес, без който използването на софтуерни продукти изглежда ненадеждно.
Има много причини, поради които смятаме, че кариерата като QA специалист ще се развие не само днес, но и в бъдеще. Има различни митове в индустрията по отношение на SQA кариерата като:
- Кариерата на SQA е в застой
- Писането на код превъзхожда тестването
- QA специалистите получават по-малко заплащане.
- Тези, които не могат да пишат код, приемат тестването като кариера.
Ето обаче причините, които противоречат на митовете:
Причина 1
Разработчиците на софтуер не могат да бъдат добри тестери. И ако разработчиците започнат да тестват софтуера, крайният продукт ще има незадоволително качество. Разработчиците естествено ще повярват, че техният продукт е перфектен. QA екипът и разработката вървят ръка за ръка, тъй като QA специалистите добавят различна гледна точка към продукта и го тестват от нов ъгъл.
Причина 2
Общоприето е схващането, че QA специалистите получават по-малко заплащане в сравнение с разработчика на софтуер. Завършеният QA специалист обаче не е по-ниско платен от разработчика. Нещо повече, компании като Google, Microsoft и др. дори плащат на QA специалистите повече от разработчиците.
Причина 3
При автоматизираното тестване QA специалистите също пишат код за да напишат тестови скриптове, чрез които автоматизират процеса на тестване. QA специалистите също трябва да имат умения в програмирането.
Причина 4
Quality Assurance е доста предизвикателна професия. QA специалистът трябва да мисли като потребител, докато тества продукта. Освен това той трябва да се опитва да предотвратява дефектите на възможно най-ранен етап от разработката. Той е основната движеща сила на процесите в един екип. Всичко това прави работата на QA специалистът доста важна и динамична.
Причина 5
QA специалистите имат страхотно бъдеще, особено с появата на най-новите тенденции в осигуряването на качеството на софтуера, като AI (Изкуственият интелект), Machine Learning, Big Data и IoT (Internet of Things).
С горните причини заключаваме, че митовете все пак са митове и софтуерното тестване е процъфтяваща индустрия, която става все по-предизвикателна и взискателна от всякога. Хората, които изберат да се развиват в тази насока със сигурност ще открият невероятни възможности за кариера в сферата на информационните технологии.